W druku ważną sprawą jest jak zapiszemy nasz plik. trzeba pamiętać o odpowiednim formacie, rozdzielczości, rozszerzeniu……

Jak zapisać plik? W przypadku druku arkuszowego (cyfra, offset) najlepiej jeżeli nasze pliki produkcyjne zapiszemy w PDF. Każdy użytek na osobnej stronie, jeżeli druk jest dwustronny to również każda strona powinna być osobno ale w jednym pliku PDF. Ważne żebyśmy nei dokonywali impozycji na arkusz, my zrobimy to sobie po swojemu.
W przypadku eksportu plików z programu Corel Draw trzeba pamiętać aby wszystkie czcionki zamienić na krzywe. Do druku możemy również wysłać pliki zapisane w programach graficznych, jednak należy pamiętać o kilu niuansach:
Corel draw logo
– Corel Draw, fonty muszą być zamienione na krzywe, zapisujemy w wersji X5.

Adobe Ilustrator CS5 logo
– Adobe Ilustrator, zapisujemy w wersji CS5, krzywimy fonty lub je załączamy.

Photoshop-CS5-Icon2
– Adobe Photoshop, zapisujemy w wersji CS5, projekt powinnien być spłaszczony.

tiff logo

Jeżeli przygotowujemy plik pod wydruk wielkoformatowy, (np. baner, folie czy siatke) to najlepiej wyeksportować do TIFF-a (graficzny odpowiednik jpg) więcej szczegółów znajdziesz tu.

Jaki format? Rozmiar pliku powinien być taki jak żądany użytek, ale powiększony o spady. Przykładowo chcemy wizytówkę o rozmiarze 90×50 mm to nasz projekt powinien mieć rozmiar 94x54mm (w przypadku 2mm spadów). W przypadku druku wielkoformatowego nie dodajemy żadnych spadów, wielkość pliku powinna równać się wielkości użytku.

Jaka rozdzielczość?
– Druk arkuszowy (cyfra, offset) tu zalecamy minimalna rozdzielczość 300 DPI natomiast kiedy mamy sporo drobnych detali powinniśmy zastosować wyższą rozdzielczość ale nie wyższa niż 600 DPI
porównanie DPI

– Druk Wielkoformatowy, w tym przypadku używamy znacznie niższej rozdzielczości, maksymalnie 150 DPI. Trzeba pamiętać że rozdzielczość projektu nie ma nic wspólnego z jakością druku, która jest również wyrażana w DPI. Szczegółu znajdziesz tu.